bilgi@acekaholding.com.tr         
               TR    EN
• Aceka Holding Tarihçe

Aceka Holding Tarihçe


ACEKA Kilometre Taşları

60 yıllık bir geçmişe sahip Aceka, ticari hayatına grubun şimdiki Fahri Başkanı Abdullah Bilgingüllüoğlu’nun girişimiyle 1950’li yıllarda küçük bir işletme olarak başladı. Şirketin ticari hacmi, bu yolculuk süresince uğraştığı çeşitli alanlardaki faaliyetlerin ardından, 1980’li yıllarda ivme kazandı. Spor tekstili üretimi ile başlayan yolculuk, zaman içinde ülkemizde ve yurtdışında, dağıtım/pazarlama, hizmet, tarım, sağlık, gıda ve turizm alanlarında yürütülen yeni iş kolları ve şirketler ekleyerek devam etti. İsmi aile fertlerinin isimlerinin kısaltmalarıyla oluşan oluşturulan ACEKA, tüm grup şirketleri ile bugün, dünyanın bir çok ülkesinde sayısı gün geçtikçe artan binlerce çalışanı ile ticari ve ahlaki etik değerlere özen gösteren; çözüm odaklı ve değer katan iş yapış biçimi ile büyüyerek ve gelişerek yoluna devam etmektedir.

 
2015

1950 yılında Kahramanmaraş’ta kurulan MARSAN Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2015 yılında Aceka Holding A.Ş. bünyesine dahil edildi. 80.000 M2'si kapalı alan olup, toplamda 100.000 m2 alan üzerinde  faaliyet göstermektedir.

Üretim üç tesisten oluşmaktadır; yuvarlak örme, boyahane ve süblime baskı tesisleri. Örgü, günlük 100 ton; boyama ise günlük 50 ton üretimle Türkiye ve bölgemizde polyester kumaş boyamalı üretiminde öncü ve lider bir kuruluş olma yolundayız.

Temel ürünlerimiz; spor giyim için polyester kumaşlar,Nike, Adidas, Under Armour,New Balance, Lotto, Erima, ve Intersport gibi çok iyi bilinen uluslararası firmalar için firmamız hizmet vermektedir. 

2013
Aksaray İli Sarıyahşi İlçesi sınırları içerisinde jeotermal sıcak su ile seracılık faaliyetlerini sürdüren Tutku Tarım Madencilik Turizm Gıda ve Hayvancılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu; 100 dönüm kapalı alanda seracılık failiyetleri yapmaktadır. 150 çalışanı ile yıllık 5000 ton domates üretimi ile iç piyasaya ve ihracata yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir.

2012 
Aceka Spor Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., "Holding" statüsü kazandı. Gürcistan'ın Batum şehrinde hizmete giren tam teşekküllü hastane, son teknoloji teçhizatı, 300 yatak kapasitesi ve modern iç ve dış mimarisi ile Gürcistan ve çevre ülkelerde sağlık alanında fark yaratmaktadır. Mevcut kapasitede 150'si alanında uzman doktorlardan oluşmak üzere toplam 600 sağlık personeli istihdam etmektedir. Covid-19 pandemi döneminde Gürcistan halkına ve devletine katkı sağlamıştır.

2009

Gürcistan-Batum’da gayrimenkul ve inşaat sektöründe hizmet vermek için Icon Group Ltd. kuruldu. Gürcistan-Batum’da yeme-içme sektöründe hizmet vermek amacı ile Garden Ltd. kuruldu. Garden Ltd.‘nin Ardagani Gölü kenarında açtığı Grand Grill Restoran, yerli ve yabancı misafirlerine Türk, Gürcü ve uluslararası mutfaklardan seçkin lezzetler sunan Gürcistan’ın en ünlü restoranlarının arasında yerini aldı.

Puma ile devam eden lisansörlük ortaklığının devam ettiği Puma Spor Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin tamamı Avusturya Puma’ya satıldı.

 
2008
Gürcistan Batum’da ve Ajara’da 20.000 M2 alan üzerine kurulan 4 ayrı fabrikada toplam 8000 kişilik bir ekip ile tekstil üretimine başlandı. İstanbul’da otomotiv ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Milcar Turizm Otomotiv Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. İstanbul’da yurt içi ve yurt dışı yatırım sektöründe faaliyet gösteren Abay Uluslararası Tekstil Turizm ve Yatırım Ticaret A.Ş. kuruldu.   

2003
Puma ile devam eden distribütörlük anlaşması Puma Avusturya-Aceka ortaklığına dönüştü.

2000
İstanbul’da Linteks Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Linteks, Türkiye, KKTC, Türki Cumhuriyetler (Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan), Gürcistan, Ermenistan ve Rusya olmak üzere 11 ülkede İtalyan markası Lotto’nun distribütörlüğünü ve lisansörlüğünü yapmaya başladı.

1997
İhracat ve iç piyasaya dönük tekstil üretimi faaliyeti ile uğraşan Milteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.ne ortak olundu. Milteks; Puma, Nike, Adidas, Lotto, Erime ve İntersport gibi dünyaca ünlü markalara üretim yapmaya başladı.

1996
Dünyaca ünlü Puma markasının Türkiye’deki lisans, dağıtım ve pazarlama hakları alındı. Puma Spor Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

1992
Hong Kong markası Kamachi’nin Türkiye ve KKTC’de dağıtım ve pazarlama hakkı alındı.
 
1988
İstanbul’da Aceka Spor Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Aceka, spor malzemeleri ve ekipmanı üretimi ithalatının iç piyasaya dağıtımı yapmaya başladı.

1984
İstanbul’da CSK adı altında ilk şirket kuruldu ve CSK spor tekstili üretmeye başladı.